Poznaj ofertę

Zapraszam Cię do odkrywania bogatej oferty fizjoterapeutycznej dostępnej na mojej stronie. Usługi obejmują specjalistyczną fizjoterapię.

Fizjoterapia w zaburzeniach stawu skroniowo-żuchwowego:

Fizjoterapia stawów skroniowo-żuchwowych to specjalistyczna dziedzina, zajmująca się diagnostyką i leczeniem dysfunkcji oraz bólu w obszarze żuchwy, polega ona na normalizacji napięć w tkankach miękkich oraz przywracaniu prawidłowej, fizjologicznej ruchomości stawów. Stawy skroniowo-żuchwowe, mimo że są najczęściej używanymi stawami w organizmie, nie zawsze pracują bezproblemowo. Nawyki, takie jak długotrwałe żucie gumy czy przygryzanie warg, mogą nieświadomie obciążać te stawy, prowadząc do nadmiernego wysiłku mięśni narządu żucia. Dodatkowo nocne zjawiska, takie jak zaciskanie zębów i/lub zgrzytanie zębami, mogą powodować nadaktywność mięśni, często bez naszej świadomości. Te nieprawidłowe obciążenia, w połączeniu z adaptacyjnymi możliwościami stawów, mogą prowadzić do problemów, o których często dowiadujemy się, gdy są już zaawansowane. Dlatego ważne jest, aby świadomie obserwować ciało, szukając wczesnych objawów dysfunkcji.

Objawy

ból podczas otwierania/zamykania ust

ból podczas jedzenia czy mówienia

ból ucha

brak możliwości otwarcia ust/ mały zakres otwarcia

przebyte zwichnięcie żuchwy

bóle zatok

ból głowy

dźwięki/ trzaski podczas odwiedzenia żuchwy

bóle gałek ocznych/ za gałką oczną

uczucie zatykania/odtykania ucha

nadruchomość żuchwy

blokowanie żuchwy podczas otwierania/ zamykania

ból twarzy

ból kręgosłupa szyjnego

Fizjoterapia przed i po operacjach chirurgii szczękowo-twarzowej

Fizjoterapia przed i po operacjach chirurgii szczękowo-twarzowej (ortognatycznej) ma na celu przygotowanie do zabiegu oraz wspieranie w procesie rekonwalescencji. Kompleksową rehabilitację kości twarzoczaszki stosuje się u pacjentów w przypadku operacji tj.
- osteotomia korekcyjna dwuszczękowa (BiMax); 
- osteotomia szczęki (Le Fort, SARPE, SARME);
- osteotomia żuchwy (BSSO); 
- osteotomia bródki (genioplastyka); 
- podniesienie dna zatoki szczękowej.

Fizjoterapia w stomatologii i ortodoncji

Fizjoterapia stanowi znakomite wsparcie dla różnych dziedzin stomatologii, takich jak leczenie zachowawcze, endodontyczne, protetyczne, ortodontyczne czy chirurgiczne.

W chirurgii stomatologicznej fizjoterapia odgrywa istotną rolę po ekstrakcji zęba, ale również po wszczepieniu implantu, gdzie często pojawia się obrzęk, ból oraz ograniczenie ruchomości podczas odwiedzenia żuchwy. W powrocie do prawidłowego funkcjonowania układu ruchu narządu żucia wykorzystuje się działania fizjoterapeutyczne wykorzystujące drenaż limfatyczny, kinesiotaping czy laseroterapię mającą na celu przyspieszenie eliminacji obrzęku oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych. W wyniku przeprowadzonej ekstrakcji zęba, często pojawia się szczękościsk, w związku z czym dochodzi do ograniczenia zakresu ruchomości stawów, co utrudnia mówienie jak i spożywanie pokarmów, a także często wiąże się z bólem podczas próby maksymalnego otwarcia ust. Fizjoterapia wspomaga przywrócenie prawidłowej ruchomości stawów wpływając na poprawę funkcji, ale także na redukcję innych nieprzyjemnych objawów.

W obszarze protetyki, fizjoterapia, a szczególnie działania z zakresu terapii manualnej wspomaga odbudowę zgryzu oraz chroni korony czy implanty przed uszkodzeniem. Wśród osób, u których zastosowanie znajdują szyny relaksacyjne czy repozycyjne, fizjoterapia będzie potęgowała ich działanie wpływając na zmniejszanie oraz normalizację napięcia mięśniowego. Nieprawidłowo dopasowana proteza zębowa lub pojedyncza korona może być przyczyną bólów głowy.

Fizjoterapia w ortodoncji ma za zadanie prawidłowe przygotowanie narządu żucia przed założeniem aparatu ortodontycznego, ale także wsparcie pacjenta w trakcie jego użytkowania. Prawidłowo przygotowany narząd żucia poprzez wykonanie odpowiednich zabiegów fizjoterapeutycznych może skrócić czas noszenia aparatu ortodontycznego. Jeśli mięśnie są rozluźnione, możliwe jest swobodne przesuwanie się tkanki kostnej, czyli zębów. Prawidłowe przygotowanie fizjoterapeutyczne pozwala na skuteczne dokonanie zmian, które inicjuje aparat ortodontyczny, ale także wpływa na zmniejszenie dolegliwości bólowych i napięć, które mogą pojawiać się w tkankach w związku z działaniem aparatu. Dlatego zawsze przed leczeniem ortodontycznym lub protetycznym należy skontrolować funkcję stawów skroniowo-żuchwowych oraz mięśni żucia. Czasami po latach po leczeniu ortodontycznym konieczne jest jego powtórzenie z powodu nawrotu wady zgryzu związanej z początkowym nieprawidłowym ustawieniem stawów skroniowo-żuchwowych.

Fizjoterapię wykorzystuje się także u osób z bruksizmem, ale działanie to powinno być wielokierunkowe, często uwzględniając farmakologię, psychoterapię oraz szynoterapię. Fizjoterapia stanowi istotny wkład w procesie leczenia tego schorzenia, pomaga skutecznie łagodzić objawy, ale także wpływać na wyciszenie układu nerwowego. Efekty zastosowania fizjoterapii, u osób z bruksizmem przynoszą bardzo zadawalające efekty. Podanie toksyny botulinowej (botoksu), u osób z bruksizmem powinno wiązać się z intensywnymi działaniami fizjoterapeutycznymi oraz ćwiczeniami, celem przedłużenia efektu rozluźnienia mięśni żucia.

Fizjoterapia w porażeniu nerwu twarzowego

Porażenie nerwu twarzowego to jedno z najpowszechniejszych porażeń nerwów czaszkowych. Porażenie nerwu dzielimy na obwodowe oraz ośrodkowe. Porażenie nerwu twarzowego typu obwodowego zwykle nie jest groźne, jednakże wiąże się z pojawieniem charakterystycznych objawów takich jak obniżenie kącika ust, utrata czucia głębokiego w obszarze twarzy, trudności z przeżuwaniem, trudności z domknięciem powieki po stronie uszkodzenia, zaburzenia łzawienia czy ślinienie. Fizjoterapia ma na celu poprawę ukrwienia i trofiki tkanek, przyspieszenie regeneracji nerwu, zapobieganie zanikom mięśniowym, powrót funkcji utraconych mięśni oraz powrót symetrii twarzy.

Fizjoterapia w bólach głowy

Fizjoterapia stanowi skuteczne narzędzie w łagodzeniu bólów głowy, zwłaszcza gdy są związane z napięciem mięśniowym, stresem czy problemami wynikającymi ze złej postawy ciała. Poprzez różnorodne techniki, takie jak terapia manualna, stretching, praca na szwach czaszkowych czy masaż, pomaga zmniejszyć napięcie mięśni głowy, szyi i ramion, co przyczynia się do ulgi w dolegliwościach bólowych. Ćwiczenia wzmacniające czy techniki relaksacyjne są także często wykorzystywane, aby poprawić ogólną funkcję mięśni oraz zredukować bóle głowy. Praca polega nie tylko na łagodzeniu dolegliwości bólowych, ale na eliminacji przyczyny jego powstania.

Fizjoterapia ortopedyczna

Fizjoterapia ortopedyczna skoncentrowana jest na diagnozowaniu, leczeniu oraz zapobieganiu urazom i chorobom układu mięśniowo-szkieletowego. Jej głównym celem jest przywrócenie funkcji ruchowej, łagodzenie bólu oraz poprawa ogólnej jakości życia. Fizjoterapia ortopedyczna to wszystkie działania, od terapii manualnej po treningi, które mają doprowadzić pacjenta do jak największej sprawności i aktywnego życia.